מקצועות שפשוט חייבים ביטוח

הפתעות הן עניין קצת משונה. אם נניח יש לכם יום הולדת, אתם בטח תשמחו אם יפתיעו אתכם עם עוגה או מתנה נחמדה, לעומת זאת בהקשרים חיוביים פחות הפתעה עשויה להיות עניין מתסכל – ביטוח אחריות מקצועית יסיע בדבר

כדי להיות מוכנים טוב יותר להפתעות שליליות קיימים סוגי ביטוח שונים. כך למשל, ביטוח בריאות דואג לכם במקרה שתחלו או תיפצעו, וביטוח מקיף לרכב יסייע לכם במקרה של תאונה. גם בעלי מקצוע נזקקים לביטוח משלהם, ולביטוח הזה קוראים ביטוח אחריות מקצועית.

 

מדוע בעלי מקצוע זקוקים לביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית הוא כינוי לפוליסת ביטוח המכסה בעל מקצוע במקרה בו מוגשת כנגדו תביעה בעקבות נזק שנגרם לצד שלישי. המשמעות של ביטוח אחריות מקצועית היא שאם בעל מקצוע התרשל בתפקידו, או טעה, ובכך גרם נזק לאדם אחר הוא יקבל כיסוי מחברת הביטוח במקרה של תביעה מצד הנפגע.

 

החופש לפעול

במידה מסוימת אפשר לומר שביטוח אחריות מקצועית נותן לבעל המקצוע את החופש לפעול ולעשות. אדם שחרד כל הזמן מפני טעות או תביעה יתקשה לבצע את עבודתו ויהסס מלקחת החלטות משמעותיות. הביטוח נותן למבוטח את החופש לפעול ללא חשש מפני תביעה והפסדים כספיים. כך לדוגמה, רופא צריך להחליט החלטות הרות גורל עבור מטופליו, ואם בכל החלטה שלו יכנס גם השיקול של תביעת הנזיקין הוא עלול להתקשות לתפקד. בעזרת ביטוח אחריות מקצועית הרופא יוכל לתפקד היטב בלי שיקולים זרים בהחלטותיו.

גזר דין

בהחלטה שגויה צריך שיהיה מי שיעמוד מאחוריך

אילו מקצועות פשוט חייבים ביטוח?

לא כל אחד חייב ביטוח, כך לדוגמה, בעלי מקצוע שלא באים במגע עם אנשים או שאינם יכולים לגרום נזק לצד שלישי כנראה לא יהיו זקוקים לביטוח. כדי לעשות לכם סדר, נעסוק כעת במקצועות שממש חייבים ביטוח.

 

ביטוח רופאים

ביטוח אחריות מקצועית רפואית מיועדת לרופאים, רופאי שיניים, בעלי מקצוע בתחום הפרא רפואי, למוסדות רפואיים ולמטפלים אלטרנטיביים. כל בעלי המקצוע הללו עובדים מול אנשים ועלולים להסב להם נזק במהלך עבודתם, לכן ביטוח אחריות מקצועית הוא פשוט חובה עבורם. במסגרת הביטוח לרופאים ניתנים גם שירותים מיוחדים לניהול סיכונים ברפואה על מנת לצמצם את הסיכון לפגיעה במטופלים.

 

ביטוח דירקטורים

דירקטורים ונושאי משרה בכירים הם אנשים שמקבלים החלטות ניהוליות ועסקיות רבות שמשפיעות על אנשים רבים. ההחלטות שלהם עלולות לפגוע באלה שמושפעים מכך, הן בצד הפיננסי והן בצד הבריאותי, וכתוצאה מכך הם עלולים להיות חשופים לתביעות נזיקין. תוכנית ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה מאפשרת לנושאי משרה בכירים ולדירקטורים לשמור על ביטחון כלכלי ולקבל החלטות ללא חשש מפני תביעה. גם אם תבוא התביעה, יהיה להם כיסוי ביטוחי שיסייע להם להתמודד איתה ולעבור את השלב הזה בשלום.

 

ביטוח רואי חשבון

תפקידו העיקרי של רואה חשבון נוגע בביצוע בקרה על דוחות כספיים ומתן חוות דעת עליהם. רואי חשבון מועסקים כחשבים וכמנהלי כספים ובמסגרת עבודתם הם עלולים לפגוע בלקוחות. רואה חשבון המועסק דרך חברה פרטית לא חייב ביטוח אחריות מקצועית, כיוון שיש לו גב של חברה גדולה העומדת מאחוריו. גם עבורו ביטוח שכזה יכול לעזור בזמנים מסוימים, אולם עבור רואה חשבון העובד כעצמאי ביטוח שכזה הוא הכרחי.

מחשבון

כל אדם יכול לטעות

ביטוח עורכי דין

הגשת תביעה של הלקוח כנגד עורך הדין איננה דבר שכיח, אולם כאשר היא מתרחשת היא עלולה להיות קשה להתמודדות. לקוח שמחליט לתבוע את עורך דינו ישתמש בעורך דין אחר, ילמד את המקרה היטב ועלול לגרום נזק רב לעורך הדין. גם אם עורך הדין ייצא זכאי בסופו של ההליך המשפטי, הוא יקלע לתקופה ארוכה של התגוננות משפטית. כדי להתמודד עם תביעה עתידית מומלץ מאוד לעורכי דין לרכוש פוליסת אחריות מקצועית לעורכי דין.

 

ביטוח למהנדסים

מהנדסים העוסקים בתכנון ובנייה של מבני מסחר, תעשייה, מגורים ולמעשה כל מבנה אחר עלולים להיות חשופים לתביעות בסכומים גבוהים מאוד. ליקויים במבנה, חוסר התאמה בין ציפיות הלקוח לבין התוצר הסופי ובעיות אחרות – לא חסרות סיבות לתבוע את המהנדס, וכאשר מוגשת תביעה המהנדס ניצב לבדו מול הליך משפטי לא פשוט שעלול לגרום לו להפסדים גדולים ולפגיעה במוניטין.

לא רק מהנדסי בניין חשופים לתביעות, וגם מהנדסי חשמל שעוסקים בהסדרת נושא החשמל במבנים עלולים להיות חשופים לתביעה. אלה וגם אלה יעשו טובה לעצמם אם ירכשו פוליסת אחריות מקצועית למהנדסים מבעוד מועד, כך שיהיו מוגנים כאשר התביעה תגיע. תביעות כנגד מהנדסים עלולות להיות על סכומים גבוהים מאוד, לכן חשוב לוודא היטב שהפוליסה אכן מכסה את האפשרויות השונות.

 

ביטוח לחברת הייטק

עד כאן דיברנו על ביטוח לאנשים פרטיים, אולם ביטוח אחריות מקצועית עשוי להיות כלי יעיל גם עבור חברות. במדינת ישראל חברות הייטק רבות הפועלות בתחום פיתוח המוצרים הטכנולוגיים, ובמסגרת הזאת יש צורך גם בכיסויים ביטוחיים. פוליסת אחריות מקצועית לחברת הייטק מגינה על החברה במקרה של נזק שנגרם ללקוח או לצד ג' בעקבות שימוש בתוכנה או בכל מוצר אחר שפותח על ידי החברה. כך לדוגמה, אם גולש נעזר במידע שהיה קיים באתר, וכתוצאה מכך נגרם לו נזק, והוא תובע את החברה, הביטוח יכסה את ההליך המשפטי ואת הנזק במקרה שהתובע יזכה.

למעשה הפוליסה מאפשרת לעובדי החברה להתנהל בחופשיות ולפתח את המוצר בלי חשש מפני פגיעה. העובדים והמנהלים פועלים מתוך שקט נפשי, וכך פעולות החברה נעשות בצורה טובה ובטוחה יותר. בנוסף לפוליסת האחריות המקצועית שמגינה על חברת ההייטק מפני תביעות שנובעות מנזק כלכלי, פוליסת חבות המוצר מגינה מפני תביעות שמקורן בנזק פיזי לגוף או לרכוש. ההמלצה היא שהחברה תרכוש את שתי הפוליסות כדי להיות בטוחה לחלוטין.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *